VARAK AYNALAR NASIL YAPILIR

Geçmişte mobilya ahşap ve duvarlarda fazlasıyla kullanılan varak islam el sanatlarında arapça harflerde oldukça fazla kullanılmış ve değer kazanmış malzemedir.

Tarihte malzeme iç mimaride duvar uygulamalarında yeniden restore edilen camiler, saraylar, surların üzerinde bulunan yazılarda altın varak kullanılmıştır. Varak işleme sanatı yapan ustalar günümüzde yazık ki artık bulunmuyor. Güzel sanatlar restorasyon mezunu öğrenciler artık bu tür işlemeleri restore edilecek binalarda yapmaya çalışıyorlar.

Dekorasyon da varak kullanımı da yeni dekor malzemelerde aynaların kenarlarında süsleme olarak kullanılmış sonrasında ahşap üzeri varak kaplama aynalar ortaya çıkmıştır.

Ev, ofis, işyerlerinde hatta berberler, mağazalar düğün salonu duvarlarında kullanılan aynaların yapımı el sanatına kadar dayanmakta idi şimdi ise tamamen fabrikasyon sisteme geçişi işlemelerin özel olarak kalıpları yapıldı ve işlemler kalıpların üzerinde yapılıyor. Bunun genel anlamda artısı bir varak aynaların yapılış süresi 10larca gün değil sadece 2-3 gün içerisinde gerçekleşmesi eksi olan kısmı ise el işçiliğinin artık yavaş yavaş ortadan kalması idi

Varak aynanın yapılışı ise atölyelerde;  Öncelikle ahşaplar istediğimiz ölçü ve şekilde oval, kare, yuvarlak olarak bir kalıpla kesiliyor. Sonrasında sonrasın da zımparayla iyice zımparalanır ve nemli bezle iyice temizlenir.

Sonrasında astar ve boya vurarak kurumaya bırakılır. Atölyelerde dek özel kalıplara polyester dökülür ve kalıbı var olan polyester olarak ortaya çıkar beyazdır. Sonrasında ahşapla birleştirilir. En son püskürtme tabancayla varak hazır olan kalıbın üzerine püskürtülür ve böylelikle varak ayna ortaya çıkmış olur. Daha sonra ürün normal şartlarda 3 gün kurumaya bırakılır. Ahşap kurutulduktan sonra onun ölçüsüne göre kesim makinesi ile aynası kesilir ve yapılan çerçevenin arkasına özel bir yapıştırıcı ile yapıştırılır ve ahşabın hemen dibinden çivilenerek aynanın daha da sağlamlaşması sağlanır. En son asma aparatı arkasına vidalarla takılır aynanız hazır. Ürün kutusuna konarak müşterisine teslim edilir.

Aynalar kalınlığı 5 cm ye kadar çıkmakta boyutu boy aynalı dahil olmak üzere nerdeyse 1.5 metreye kadar çıkmaktadır. Şu anda var olan kalıp yani model sayısı piyasada 150 ye yakındır. Bazı modellerin içimleri tepsi, Şoray, uğur böceği, dalgalı, üçgen, çapraz modelleri altın, gümüş, beyaz varak aynalar daha fazlası şu aralar dekorasyonlarda en fazla kullanılan modellerdir. Ürünün arkasında asma aparatı mevcuttur ve duvara kolayca asılabilir.

Ürünün temizliği ve bakımı oldukça kolaydır. Nemli bir bezle silinmesi tüm tozu alır ve temizlenmesini sağlar.

Kullanım alanları evler işyerleri mağazalar, artık banyolarda bile mevcuttur. Gelecekte ne olur bilinmez ama süsleme sanatları asla ölmeyecek bir sanat olmaya devam edecek.